Trochu se mi natoč

Všimli jste si, že si lépe tvář člověka prohlédnete ze strany? Připadá vám najednou ten člověk sympatičtější, než když k vám je přímo čelem? Vůbec to není nic divného ani převratného. Za vše totiž může náš mozek a způsob, kterým vyhodnocujeme to, co právě vidíme.

Zkusili jste se například někdy zamyslet nad tím, proč fotografové a malíři zachycují obličeje nejčastěji ze strany? Portrét či fotografie člověka je mnohem hezčí ze strany než přímo zepředu, což je dáno zejména schopností člověka vnímat perspektivu a vidět tak všechno ve více rozměrech (bližší věci se nám zdají být větší). A co když pořídíte dvě fotografie svého obličeje, z nichž jedna bude zleva a druhá zprava, co vidíte? Ano, na jedné fotografii jste jaksi „hezčí“. Tento fakt je dán zejména tím, že tvář 99 % lidí není symetrická. Většina lidí tuto odlišnost na své tváři najde.

Linie obličeje

Pokud byste totiž na své tváři vytvořili linii spojující koutky vašich úst a linii spojující vaše oči, v drtivé většině případů zjistíte, že tyto linie nejsou rovnoběžné. Znamená to tedy, že vzdálenost koutku úst a oka je na jedné straně větší a na druhé menší. Pokud máme jako lidé při pohledu na druhé rádi perspektivu a přijde nám krásnější to, kde tento jev více vidíme, je jasné, že i díky této znalosti našeho obličeje si můžeme s ostatními trochu „zablafovat“.

Jak se tedy natočit?

Příjemnější nám totiž připadá pohled na stranu obličeje, kde vzdálenosti koutku úst a oka je větší, protože zde zafunguje již výše zmiňovaná perspektiva. Pokud se tedy natočíte k dotyčnému člověku touto stranou, je pravděpodobnější, že si vaši tvář lépe zapamatuje nebo mu prostě budete najednou připadat sympatičtější než ze strany druhé.

Není to jen tak

Jsou ovšem mezi námi jedinci, kterým nepomůže ani otáčení kolem dokola, protože pokud chceme získat něčí pozornost, je také rozhodující výraz ve tváři, proto i tento aspekt zohledněte a můžete pomocí této techniky minimálně zlepšit své vztahy s okolím a lépe poznáte sami sebe.