Chcete si zaflirtovat?

Je možné někoho sympatického upoutat pouhým pohledem? Je možné beze slov navázat blízký kontakt s neznámým člověkem? Pokud ovládnete prvky neverbální komunikace na trochu vyšší úrovni, než je mrkání jedním okem, určitě si můžete skvěle „zaflirtovat“ i přes celý bar s člověkem, který vám „padl do oka“. V jiném případě můžete lépe rozpoznat, že někdo má zájem o vás.

V mnohých literaturách se můžeme dočíst, že z celkové komunikace je jen 7 % verbální, 40 % paralingvistika (zkoumá zvukovou stránku verbální komunikace) a celých 53 % neverbální. Z toho plyne, že více než polovina z toho, co ze sebe můžete dostat, je právě umění pohledu, postoje, gest a dalších prvků neverbální komunikace.

Co musím umět?

Jistě mnozí z nás viděli film s názvem Hitch – lék pro moderního muže, kde Will Smith v hlavní roli pracuje jako jakýsi vztahový poradce a mužům radí, jak získat ženu jejich srdce. V podstatě to není ani tak nereálné povolání, jak se může na první pohled zdát. Pokud totiž víte, jak správně použít délku pohledu, pohyby očí a obočí a celkovou pozici svého těla, máte více než reálnou šanci zaujmout téměř kohokoliv.

Asi každý člověk uznává trochu jiné způsoby navazování komunikace, proto nelze použít nějaký univerzální vzorec chování, po jehož vykonání vám spadne protějšek ke kotníkům.

Sledujte oči

Mezi nejdůležitější prvky, které můžeme použít, jsou oči. Právě tento orgán o nás vypovídá úplně nejvíc. Upřené civění na někoho sympatického u něho ale nevyvolá ten správný pocit. Studie dokázaly, že pro upoutání pozornosti je dobré při navázání uhnout pohledem směrem dolů a vzápětí oční kontakt zopakovat. Celá akce pak působí dojmem „Líbíte se mi, ale je mi trapné na Vás zírat“. Rozsah prohlížení si obličeje druhého také vypovídá o vašem zájmu. S rostoucími sympatiemi totiž prohlížená plocha obličeje roste. Podle provedených výzkumů bylo zjištěno, že 75 % času prohlížení věnujeme očím a ústům, 10 % čelu a vlasům, 5 % bradě a 10 % zbývajícím částem. V tuto chvíli si jistě některému muži ulevilo: „Uf, určitě si nevšimne mého příčesku.“, ale úplně pravda to není.

Geometrie v těle - zase ty trojúhelníky

Pokud se setkáte s někým naprosto cizím, budete mu hledět přímo do očí, maximálně pohledem zabloudíte do okolí kolem kořene nosu. S přáteli se pak vaše pohledy rozšiřují do pomyslného trojúhelníku oko-ústa-oko. Jakmile začnete s někým flirtovat, celý trojúhelník se začíná zvětšovat. Rázem se díváte na bradu, krk a vnímáte celou horní polovinu druhé osoby. Není náhoda, že vám možná přijde sexy, když se někdo dívá na vaše ústa, zatímco se s ním bavíte. Vědci totiž potvrdili, že právě v tu chvíli dotyčný či dotyčná přemýšlí o tom, jaké by asi mohlo být líbání s vámi.

I mrkání očí je dobrý signalizační nástroj pro posouzení vzájemných sympatií. Vědci dokázali, že pokud se díváte na někoho přitažlivého, frekvence mrkání vašich očních víček se zvýší. Zároveň je výzkumy i podložen fakt, že v případě narůstajícího napětí se roztahují oční zorničky. A pokud vidím někoho velmi sympatického, napětí jistě narůstá…

Od očí nemusíme moc daleko a nalezneme další prostředek, který nám pomůže lépe ovládnout pozornost druhého. Přední světoví odborníci na neverbální komunikaci tvrdí, že právě pohyb obočí je jeden z nejrychlejších signálů sympatií. Pokud totiž zahlédnete někoho, kdo se vám líbí, vaše obočí se mírně zdvihne. V případě, že se i protějšku zamlouváte, můžete u něho pozorovat to samé. Tento proces se děje naprosto nezávisle na tom, jestli chcete nebo ne, jde o několik málo vteřin upoutání. Často lze tento jev pozorovat při schůzce dvou přátel. Jak se k sobě chůzí blíží, jejich obočí se zvedá a oči rozjasňují. Pokud se snažíte s někým flirtovat, je právě toto jeden z nejpřesnějších ukazatelů.

Zahrajte si na opičku

Další způsob, jak lze zaujmout, je formou zrcadlení pohybů. Ať už se jedná o flirtování nebo o souhlas s názorem, který padl ráno na pracovní poradě, vždy se děje jedna zajímavá věc. Pokud totiž souhlasíte s něčím názorem, pohybově se snažíte s dotyčným synchronizovat. Zaznamenat tento jev můžete prakticky kdekoliv. Nedávno jsem sledoval u stolu dva sedící lidi, kteří diskutovali nad daným problémem. Vždy když došli ke stejnému závěru, jeden z nich si poposedl a zaujal podobnou pozici jako ten druhý. I tento efekt se děje bez našeho vědomí a z osobní zkušenosti vím, že si toho všimnete až ve chvíli, kdy to sami děláte. Je vědecky doloženo, že nám jsou sympatičtější lidé, kteří se chovají podobně jako my. A jelikož i při flirtování je třeba jít tomu „štěstíčku“ trochu naproti, můžete tohoto jevu příjemně využít. Pokud se tedy k vám váš sympatický protějšek nakloní, nakloňte se k němu také. Můžete se totiž rázem stát přitažlivějším, protože „jste na stejné vlně“.

Na závěr nutno podotknout, že v oblasti neverbální komunikace jsou vnímavější ženy než muži. Takže pokud jste žena, musíte se žel snažit trochu víc. V neposlední řadě je také důležitá situace, ve které se oba lidé nacházejí. Sami určitě víte, kdy je vhodné po někom „hodit očkem“. Bohužel nic nedokáže zaručit, že člověk, který se vám zdá sympatický, je opravdu takový, jakým se zdá. Pomocí výše popsaných ukazatelů však můžete upoutat a zbytek už je jenom na vás.

Použité zdroje:
ČERNÝ, V.:Řeč těla. Brno: Edika, 2012, 296s. ISBN: 978-80-266-0124-1.
KNAPP, M. L.: Nonverbal Communication in Human Interaction. New York, 1978, 528s. ISBN-10: 1133311598.
LEWIS, D.: Tajná řeč těla. Praha: Victoria Publishing, 2010, 256 s. ISBN: 978-80-904471-7-2.